Opowieści Podróżne

dragon crest viewpoint

Trekking na Dragon Crest na własną rękę [2022]

Spis Treści

Jeśli zastanawiasz się, czy warto pójść na trekking na Dragon Crest to odpowiedź jest jedna. Cholernie i zdecydowanie tak! A jeżeli odważysz się wstać w środku nocy i zrobić ten trekking po ciemku to zobaczysz prawdopodobnie najpiękniejszy wschód Słońca w swoim życiu.

Znajdujący się w północnym Krabi park narodowy Khao Ngon Nak, znany również jako Dragon Crest, to kapitalny trekking o długości 3,7 km. Tą 1,5 – 2 godzinną wędrówkę zwieńcza jeden z najbardziej spektakularnych widoków jaki zobaczysz w swoim życiu. Nawet jeśli nie jesteś utalentowanym fotografem to z pewnością uda Ci się ustrzelić sporo pięknych zdjęć. Po prostu ciężko jest tam zrobić brzydką fotkę.

Jak dostać się do wejścia na szlak

Początek wejścia na szlak Dragon Crest znajduje się około 25 minut jazdy od Ao Nang i 40 minut jazdy od miasta Krabi. Wpisując nazwę trekkingu Mapy Google wprowadzają lekko w błąd, dlatego nawiguj na “Checkpoint Mu Ko Phi Phi National Park” (zaznaczony na poniższej mapie).

Opcje transportu:

 • 🛺 Taxi/Tuk-Tuk,
 • 🛵 Wynajęty skuter, parking na terenie parku narodowego,
 • 🌅 Jeśli wybierasz się na wschód Słońca to lepiej dmuchać na zimne i zaparkować skuter przed szlabanem.

Dragon Crest – jak wejść za darmo?

Oficjalnie wejście na teren parku narodowego Khao Ngon Nak otwiera się o 8:00 rano. Jako zagraniczny turysta musisz zapłacić 200 bahtów za wstęp.

Ale oczywiście da się “przyjanuszyć” i wejść za darmo. Wystarczy wejść do parku przed ósmą. Jeśli zastanawiasz się, czy przy wychodzeniu z parku narodowego strażnik nakaże Ci kupienie biletu to nie masz się o co martwić. Nie poprosi. Sprawdzone i potwierdzone info.

Od około 9 rano na szlaku zaczynają pojawiać się zorganizowane grupki i robi się coraz gęściej.  

Trekking na Dragon Crest

W zależności od Twojego tempa trekking na Dragon Crest zajmie Ci 1 – 2 godziny.

Szlak nie jest specjalnie trudny technicznie, ale momentami podejścia bywają męczące.  Ścieżka jest w większości dobrze utrzymana, oznaczona i naprawdę trudno się na niej zgubić, nawet w nocy. 

Tak czy siak polecam zainstalować aplikację Mapy.cz, która jest niezawodna przy tego rodzaju wyprawach.

Mapy.cz są niezawodne, również w przypadku trekkingu na Hang Nak Peak (Dragon Crest)

Ułatwiłem Ci zadanie ➡️ POBIERZ PLIK .GPX Z TRASĄ NA DRAGON CREST⬅️

Tak jak w przypadku każdego trekkingu (szczególnie przy wysokich temperaturach) upewnij się, że masz ze sobą co najmniej 1,5 litra wody na osobę oraz energetyczne przekąski.

Jak wygląda szlak na Dragon Crest

Szlak rozpoczyna się szeroką nieutwardzoną dróżką prowadzącą z parkingu do dżungli.  Na ścieżce jest sporo kamieni i korzeni, drewniany podest, dwa bardziej strome podejścia wspierane linami i fragment z drewnianymi schodami (w połowie drogi na Dragon Crest). Zbliżając się do punktu zauważysz kwadratowe kamienie z oznaczeniem, jak daleko jeszcze do szczytu. 

Ostatni etap trekkingu na Dragon Crest jest trochę bardziej dziki, tzn. ścieżka się zwęża i od czasu do czasu trzeba przejść nad lub pod powalonym drzewem. Sama końcówka to wędrówka po sporych głazach.

Widzisz długą, płaską skałę? Wdrap się na nią po małej drabince i przybij piątkę! Jesteś na Dragon Crest.

Punkt widokowy

Na szczycie (542 m) możesz podziwiać niesamowitą panoramę – soczyście zielone lasy równikowe, wyraźnie wybijające się góry oraz niewielkie wysepki Morza Andamańskiego.

dragon crest
Niesamowite, prawda? Zdjęcie zrobione z gimbala na statywie.

W pobliżu jest kilka kapitalnych spotów fotograficznych:

 • Płaska skała, na którą wchodzisz drabinką
 • Kolejna płaska skała kawałeczek dalej
 • I zakazany fragment za drutem kolczastym. Zdjęcia wychodzą nieziemskie ale można łatwo spaść i po prostu się zabić.

Wschód Słońca na Dragon Crest

Zdecydowanie najlepszą porą na wejście na Dragon Crest jest bardzo wcześnie rano. 

Minusy:

 • Musisz wstać koło 4:00.
 • Całą trasę pokonujesz w ciemności oświetlonej tylko światłem latarki (najlepiej weź czołówkę).

Plusy:

 • Wchodzisz za darmo.
 • Na szlaku i na punkcie widokowym spotkasz dosłownie kilka osób.
 • Możesz zobaczyć najpiękniejszy wschód Słońca na świecie. Tylko spójrz👇
dragon crest
Na Dragon Crest doświadczyłem najpiękniejszego wschodu Słońca w swoim życiu

Opis wejścia na wschód Słońca

W moim przypadku plusy wzięły górę nad minusami. Dzień wcześniej sprawdziłem, że wschód jest o 6:36, na 24 godziny wypożyczyłem skuter w Ao Nang, kupiłem wodę i przekąski, naśladowałem telefon i gimbala, spakowałem plecak oraz kupiłem sobie noodle na śniadanie.

Obudziłem się o 4:10, ubrałem, zagotowałem wodę w czajniku, zalałem noodle, wsadziłem je w uchwyt przy kierownicy, wsiadłem na skuter i w drogę!

Po półgodzinnej jeździe zaparkowałem skuter przed szlabanem przy wejściu do parku narodowego. Zjadłem szybko swoje mało pożywne śniadanie i ruszyłem na szlak.

Muszę przyznać, że samotny, nocny trekking przez dżunglę był doświadczeniem z gatunku tych mało komfortowych, ale ekscytujących. Słyszałem różne dźwięki, które na szczęście nie brzmiały niepokojąco. Jedyne zwierzęta jakie spotkałem po drodze to czmychające spod moich nóg jaszczurki i średniej wielkości pająk.

dragon crest - szlak w nocy
Idąc w nocy bez latarki ani rusz!

Na trasie minąłem dwie grupki ludzi – siódemkę tajskich licealistów oraz tajskie małżeństwo z przewodnikiem. Zrobiłem sobie tylko jeden postój przy drewnianych schodach w połowie drogi i na punkcie widokowym zameldowałem się o 6:10. O tej porze niebo zaczęło zmieniać barwy na coraz bardziej pastelowe.

dragon crest przed świtem
10 minut od punktu widokowego zacząłem rozumieć, po co wstałem o 4:10

Im bliżej świtu tym więcej magii. Nie umiem znaleźć słów na opisanie tego cudu więc po prostu przyjrzyj się zdjęciom, które wrzuciłem w tym wpisie.

Na punkcie widokowym spędziłem jakieś 40 minut medytując nad pięknem świata i praktykując wdzięczność za wszystko co mam. Zaczęło się robić coraz jaśniej i cieplej i stwierdziłem, że pora na mnie.

dragon crest w dzień

Podczas zejścia nie spotkałem żadnego człowieka wchodzące pod górę, ale trafiłem na kilka małp skaczących po drzewach i skubiących liście! Przy skuterze byłem o 8:20. Po drodze minąłem strażnika parku, który (mimo moich obaw) nie zamierzał skasować mnie za moje januszowe wejście przed oficjalnym otwarciem.

Co wziąć z sobą na trekking?

Trekking to trekking, więc warto się do niego odpowiednio przygotować. Oto lista rzeczy, o których warto pamiętać:

 • Załóż buty trekkingowe, sandały trekkingowe (np. te od Monk Sandals), w ostateczności buty sportowe. Serio, nie bądź turystą w japonkach. Może to nie jest najbardziej wymagający trekking na świecie ale korzenie stwarzają ryzyko skręcenia kostki.
 • Zabierz ze sobą co najmniej 1,5 litry wody na osobę. Po wschodzie Słońca na szlaku dość szybko robi się gorąco.
 • Weź przekąski energetyczne – owoce, baton, orzechy itp.
 • Zabierz ze sobą krem ​​przeciwsłoneczny i nakrycie głowy.
 • Na wszelki wypadek weź sprej na owady. Rano nie dokuczały, ale w późniejszych godzinach lubią się uaktywniać.
 • Naładowany telefon i/lub aparat. Będzie co fotografować!
 • Polecam wziąć chustę buff lub mały ręcznik. Prawie 100% wilgotności sprawia, że momentalnie upocisz się jak… no, bardzo się upocisz 😉
 • Możesz też zabrać koszulkę na zmianę.
 • Na wszelki wypadek zainstaluj aplikację Mapy.cz
 • Jeśli idziesz na wschód Słońca to koniecznie zabierz ze sobą latarkę! Najlepiej sprawdzi się czołówka.

Na szlaku nie ma toalet, tylko łono natury. Dlatego wszelkie potrzeby załatw w toalecie przy punkcie startowym trekkingu na Dragon Crest.

Mam nadzieję, że mój wpis Ci się spodobał! ☺️

Staram się tworzyć mądry, wartościowy i przydatny content. Wpadnij na mojego Instagrama i poznaj mnie lepiej!

☝️☝️☝️

Inne naskrobane w tym temacie